“FİZİKİ GELİŞİMİ, SOSYAL GELİŞİM VE DEĞİŞİMLE PEKİŞTİRMEMİZ GEREK”

Yaptıklarınızın takdir edilmesi ve Belediye başkanı olarak halk tarafından sevilmek güzel bir olay. Halk yapılanı görüyor. Biz seçim kaygısıyla değil, memleketimize, memleketimizin güzel insanlarına hizmet için bu yola çıktık. Aynı şekilde de devam edeceğiz. Yerel seçimler öncesi belediyeler için son yaz sezonu; fiziki belediyecilik adına son çalışma sezonu. Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu da bu sezonu Sarız için en iyi ve verimli biçimde değerlendirmek için gayret ettiklerini kaydetti.

Başkan Eroğlu, “Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde çalışma tempomuzu daha da artırarak başlattığımız çalışmaları bitirme ve verdiğimiz sözleri yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu güne kadar şehrimizin ve ilçe halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak noktasında önemli işlere imza attık. Şehri fiziki anlamda önemli ölçüde değiştirdik. Şehrin imarı, gelişimi elbette önemlidir. Ama en önemlisi insanların kaynaşmasını sağlamak. Ayrımcılığı, ayrışmayı ve ayrıştırmayı ortadan kaldırmak gerekiyor. Hepimize düşen görev bu. Fiziki gelişimi, sosyal gelişim ve değişimle pekiştirmemiz gerek.” diyerek, belediye başkanı olarak göreve başladığı gün siyasi kimliğini de bir kenara bıraktığını ve bu sayede memleketine ve insanına daha faydalı işlere imza attığını belirtti: “Ben sadece seçim günü Cumhuriyet Halk Partiliyim. Cumhuriyet Halk Partisi beni ilgilendirir elbette. Ama bu göreve seçildikten sonra parti rozeti ortadan kalkar; şehrimize, şehrimizin insanına hizmet başlar. Bunun için seçildiysek, bunu yapmamız lazım. Ayrımcılığa, ayrıştırmaya değil bütünleştirmeye ve birleştirmeye gayret etmemiz lazım. Şükürler olsun 9 yıllık süreci bu şekilde geçirdik. Bundan sonra da bu şekilde devam eder inşallah.”

Altyapı Sorununu Ortadan Kaldırdık

Sarız’da bugüne kadar gerçekleştirdikleri hizmet ve yatırımlarda birinci önceliğin altyapı olduğunu kaydeden Başkan Eroğlu, “Daha önceki 2009-2014 döneminde Sarız’ın altyapısı ile ilgili su olsun kanalizasyon olsun merkezdeki 8 mahallemizde hiçbir sorun kalmadı. Hepsini bitirdik. İhtiyaç duyulan alanlarda gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmalarımızı da tamamladık. Sadece KCETAŞ’ın enerji hatlarını yer altına alma ile ilgili bir çalışması vardı. Çok şükür o da bitti. Bu süreç bizi baya zorladı ve yordu ama Sarız’ın geleceği için mutlaka yapılması gerekiyordu. Bunu da gerçekleştirdik.” dedi.

Üst Yapı Çalışmaları Tamamlanıyor

Alt yapıda eksiklerin, sorunların giderilmesiyle üst yapıya yöneldiklerini; üst yapıda kilit parke döşeme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Eroğlu, “İlçe merkezi üst yapı anlamında önemli bir değişim yaşadı. Kırsal mahallelerimize de peyderpey hizmet götürüyoruz ama şu anda Sarız’ın merkezi biraz daha güzelleşti. Daha güzelleştirme, daha şık hale getirmemiz gerekiyor. O konuda da çalışmalarımız artarak devam ediyor. Yaklaşık 25 bin metrekare biz kendimiz kilitli parke çalışması yapacağız. 25 bin metrekare civarında da Kardeş Belediyemiz Mersin Yenişehir Belediyesi’nin destekleriyle yapacağız” diyerek desteklerinden dolayı Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç’e teşekkür etti.

Toplu Ahır Projesini Sarız’da Hayata Geçirmek İstiyoruz

Toplu ahır projesi Sarız için önemli ve güzel bir proje olabilir. Bu konuda Bizim de Kaymakamlığımızın da yürüttüğü çalışmalar var. Sarız hayvancılık bölgesi. Hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın ahırları ya evlerinin yanında ya evlerinin altında, şehir merkezinde hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Tabi bu konuda insanları suçlayamayız: en büyük gelir kaynakları bu. Toplu ahır projesi olursa daha düzenli bir yaşantı olur. Daha iyi bir gelir elde edebilir vatandaşlarımız. Şu anda ilçemize kazandırmak istediğim en önemli projelerimizden biri bu. Bu konuda projemizi hazırladık. Kaynak bulursak bu projemizi hayata geçirmek istiyorum birçok yerde bununla ilgili sunumlar yapıyoruz. Proje çok maliyetli; girişimlerimiz devam ediyor. Büyükşehir Belediyemiz de bu konuda belki bizlere destek olabilir.

Kadınlara Yönelik Kanser Taramaları Devam Ediyor

Sarız’ın tüm mahallelerinde sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan vatandaşlara yönelik ve Sarıoğlan Belediyesi’nin büyük önem verdiği bir proje, kadınlara yönelik kanser taraması. Sosyal Belediyecilik ilkesi çerçevesinde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı ile hayata geçirdikleri kadınlara yönelik kanser taramasının 2 yıldır belediye olanakları ile devam ettiğinin altını çizen Başkan Eroğlu, İlçe merkezinde ve civarında sağlık taramasından geçmeyen kadın kalmayacağını vurguladı.