2020, Küçükbaş Hayvancılık Yılı…

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 2020’yi “küçükbaş hayvancılık yılı” ilan ettiklerini belirterek, “Hazırladığımız eylem planı, Türkiye’nin küçükbaş hayvancılığına ışık tutacak ve gelecek için bir yol haritası olacak.” dedi.

3. Tarım Orman Şurası Küçükbaş Hayvancılığın Güçlendirilmesi Eylem Planı Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bürokratların katılımıyla Antalya’daki bir otelde başladı.

Çelik, açılışta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Orman Şurası kapanışında kullandığı “Türk tarımını küresel şirketlerin sadece kar odaklı çalışan çarkı içinde kesinlikle ezdirmeyeceğiz.” sözünün kendileri için büyük umut olduğunu söyledi.

“Çobanın otomobili olan eşeği ve sadık dostu çoban köpeği için devletimizden destek bekliyoruz”

Bakanlıktan da birçok konuda destek aldıklarını ve bundan sektör olarak çok memnun olduklarını vurgulayan Çelik, bazı konularda da yeni destekler beklediklerini dile getirdi.

Çelik, “Çobanları özendirmemiz, onlara sahip çıkmamız lazım. Çobanın binek otomobili eşektir. Dolayısıyla çoban yaylara giderken bütün yükünü eşek taşımaktadır. Yemi pahalı olduğu için hayvan sahipleri buna bakamıyor. Çobanın otomobili olan eşeği ve sadık dostu olan çoban köpeği için devletimizden destek bekliyoruz.” diye konuştu.

“Küçükbaş hayvancılık milli mesele olarak görülmeli”

Küçükbaş hayvancılığın ülke tarımında başarı yakalanması için önemli bir sektör olduğuna işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

“Küçükbaş hayvanı olmayan hiçbir ülke tarımda başarıyı yakalayamamıştır. Bizim tarımda başarıyı sağlayacak düzeyde küçükbaş hayvancılık potansiyelimiz mevcuttur. Bu potansiyeli harekete geçirmeyi, küçükbaş hayvancılığı milli bir mesele gibi görerek ülkemiz tarımının vazgeçilmezi haline getirmekle sağlayabiliriz.”

TÜDKİYEB olarak 3’üncü Tarım Orman Şurası’nda alınan kararları güçlendirmek amacıyla 5 yıllık eylem planı hazırladıklarını ifade eden Çelik, Türkiye’deki küçükbaş hayvan varlığının 5 yıl içinde nüfus başına en az bir koyun olacak şekilde artırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi.

Çelik, eylem planında, başta et ve süt olmak üzere küçükbaş hayvan ürünlerinin vatandaşlarca tüketiminin yaygınlaştırılmasının sağlanması ve yerli gen kaynaklarının gerçek verim düzeyinin ortaya konulması gibi önemli hedeflerin bulunduğu dile getirdi.

“Eylem planı yol haritası niteliğinde”

Tarım Orman Şurası’nda alınan kararlara ilişkin eylem planı hazırlayan ilk sivil toplum kuruluşu olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Bu eylem planı, küçükbaş hayvancılık sektörü için bir milat niteliği taşıyacak, Türkiye’nin küçükbaş hayvancılığına ışık tutacak ve gelecek için bir yol haritası olacak. Bu planla, bu yıl 56 milyon küçükbaş hayvan sayısı hedefine ulaşmayı ve uzun vadede küçükbaş hayvan eti tüketimini artırmayı hedefliyoruz.”

Tarım ve hayvancılığına verilen desteklerin ve sağlanan kredi imkanlarının teşvik edici olduğunu ifade eden Çelik, toplantıların 9 Ocak’ta sona ereceğini ve 5 yıllık hedefleri içeren “Küçükbaş Hayvancılığın Güçlendirilmesi Eylem Planı”nı kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.

Çelik, 44 sayfadan oluşan eylem planını da Bakan Pakdemirli’ye takdim etti.