Tanzim satış ile fiyatlar düşmeye başladı

Başta sebze ve meyve olmak üzere artan gıda fiyatlarına tepkiler de artmaya devam edince “tanzim satış” formülü, kısa vadeli çözüm olarak hayata geçirildi. Fahiş artışların yaşandığı sebze meyve fiyatları, tanzim satış noktalarının faaliyete geçmesiyle düşüşe geçti.

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pazardaki fiyatlar için gerekirse ayar çekeceğiz. Belediyelerimiz vasıtasıyla tanzim satış yapabiliriz.” dedi.

Erdoğan konuşmasında; “Dün kabine toplantısında bazı tedbirler için Gıda ve Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere bazı tedbirler alacağız. CHP ve avenesi başta olmak üzere ellerini ovuşturarak ülkemizin yere kapaklanmasını bekleyenler bir kez daha hüsrana uğrayacaktır. Üreticiden tüketiciye kadar, arada bu komisyoncular var ya, vurgunu bunlar vuruyor. Herkes karını alıyor. Bu işte farklı adımlar atmak suretiyle üreticiden çıkıp tüketiciye gelen süreci sağlamak gayreti içinde olacağız. Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde, biz bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz vasıtasıyla biz bu adımları atacağız” dedi.

Tanzim satış için ürün alımına başlandı: Kâr yok, yalnızca nakliye maliyeti

Tarım Kredi, belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladı. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz‘ın yaptığı açıklamaya göre ürünlere kâr eklenmeyecek, yalnızca nakliye fiyatı dahil edilecek.

Poyraz, “Bu konuda çalışmalarımız başladı. Üreticiden alabildiğimiz kadar makul fiyata alıp bu ürünleri dağıtımın noktasındaki belediyenin yetkililerine teslim edeceğiz. Özel sektör mantığıyla düşünmediğimiz için buna hemen hemen hiç kâr koymayacağız. Bu işlerle her aracı kendi kârını eklediği için, ne kadar aracı olursa fiyat da o kadar artar. Biz üreticiden aldığımız fiyata sadece nakliyesini ekleyeceğiz. Bir tarafta üreticimiz olacak diğer tarafta satış yapacak yetkililer olacak” dedi.

Berat Albayrak, “Gıda fiyatlarını oyuncak ettiler. Belediyelerimiz hızlı bir kurulumla uygun fiyatla tanzim satış yerleri imkanı sağlayacak.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış mağazaları ile ilgili konuştu. Albayrak açıklamasında, “Önümüzdeki hafta ilk etapta İstanbul‘da 50, Ankara‘da 30‘dan fazla noktada, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gıda zincirine işaret eden Albayrak, “Bu ekosistemi kontrol eden paydaşların bir kısmı ekonomik saikle değil farkı saiklerle hareket edip, gerek stokçuluk, malı piyasaya sürmeden farklı yerlerden alıp fiyatlarda oynama yönünden işleme girmişler. Bu da ocak ayının özelikle ikinci yarısından sonra çok fahiş artışları doğurmuştur. 5 liralık patlıcan 15 lira olmuş. Ülkede kıtlık olsa anlayacağız.” şeklinde konuştu.

Bu konuyu teyit eden farklı yerlerle ilgili farklı evraklı belgeler olduğunu anlatan Albayrak, “Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fahiş operasyonu yapan iradenin oluşturduğu fiyat artışlarını engellemek için üreticiden tüketiciye kadar bu zinciri maliyetini de yönetecek şeklide, bu çerçevede önümüzdeki hafta ilk etapta İstanbul‘da 50, Ankara‘da 30‘dan fazla noktada başlayacak şekilde, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatacağız.” dedi.

Seracılıkta dönüşüm başlıyor

“Finansman modelini doğru kurgulayarak Ziraat Bankamızda yarın açıklayacağımız bu modelin finansmanıyla birlikte seralarda 1 yerine 10 birim üretilebilecek. Hem fiziki şartları çok daha güçlü hem üretim şartları daha kaliteli, profesyonel olacak. Bu finansal modelle seracılık konseptinin hızlı bir şekilde dönüşümünü başlatıyoruz.”

Fahiş artışların yaşandığı sebze meyve fiyatları, tanzim satış noktalarının faaliyete geçmesiyle düşüşe geçti. Geçen hafta 14 TL‘ye kadar çıkan patlıcanın kilosu 6-7 TL‘ye indi.

Belediyelerle, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışması sonucu, İstanbul ve Ankara’da mobil araçlarda tanzim sebze satışına başlandı.

İstanbul‘daki ilk mobil tanzim satış noktaları Gaziosmanpaşa ve Aksaray‘da hayata geçirildi. Tanzim satış noktasında domates 4 TL, salatalık 4.5 TL, biber 8 TL, elma 2.5 TL, portakal 2 TL, patates ve soğan ise 3 TL fiyata sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirecek. Satış noktalarındaki tüm araçlarda BELTUR görevlileri var.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 ildeki hallerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800‘lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettiklerini belirterek, “İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık” ifadesini kullandı. Operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan “vurgun”un ortaya çıkarıldığının altını çizen Pekcan, ilk belirlemelere göre, “ürün tedarikinde yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldığının belirlendiğini vurguladı. “Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başlandı. Hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45‘lere varan düşüşler görüldü.” diyen Pekcan, denetimlerin Türkiye genelinde süreceğini kaydetti.

Kooperatif Market Modeliyle “tanzim satış” kalıcı hale gelecek

Hükümetin, üç gün gibi kısa sürede market raflarında fiyatların yüzde 80‘e yakın düşmesini sağlayan tanzim satış uygulamasını kalıcı hale getirmek için çalışma başlattığı öğrenildi. Projenin detayları önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.