İKİ ÜNLÜ KORELİ YAZAR ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE

Kore Modern Edebiyatı 13. Eser Yorum Yarışması Ödül Töreni’ne Güney Kore’nin Ünlü Yazarları Ch’oe Yun ve Kim Unsu da katıldılar.

15 Kasım 2019 Cuma günü Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezinde, Edebiyat Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından, Arş. Gör. Mehmet Ölçer koordinatörlüğünde ‘13. Kore Modern Edebiyatı Eser Yorum Yarışması Ödül Töreni’ düzenlenmiştir. Bu etkinlik Kore Çeviri Enstitüsü’nün desteğiyle her yıl geleneksel olarak güz aylarında düzenlenmektedir. Bu yıl ki yarışmaya Koreli Yazar Hwang Sok-yong’un Türkçeye çevrilen ‘Tanıdık Şeyler’ romanı seçilmiştir. 

Ayrıca aynı gün Kore Kültür Merkezi’nin katkılarıyla ‘Koreli Yazarlar Ch’oe Yun ve Kim Un-su ile Söyleşi’ programı gerçekleştirilmiştir. Bu yılki etkinliğe Güney Koreli iki yazar davet edilmiş ve ‘Kore Edebiyat Haftası’ olarak Yorum Yarışması Ödül Töreni ile birleştirilmiştir.

Cuma günkü etkinlikte Kore Kültürüne ait geleneksel ve modern dansların yanı sıra şarkı ve şiirler de icra edilmiştir. Saat 13.00’da başlayan gösterilerin ardından Yazarlar Ch’oe Yun’un ve Kim Un-su’nun söyleşisi gerçekleştirilmiştir.  Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Köroğlu Türközü’nün oturum başkanı olduğu söyleşi programında, yazarların konuşmalarını Kore Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. S. Göksel Türközü Türkçeye aktarmıştır.

Türkçeye çevrilen Yazar Ch’oe Yun’un ‘Manken’ ve Kim Un-su’nun ‘Komplocular’ adlı eserleri üzerine soru cevap şeklinde yürütülen söyleşide öğrenciler de yazarlara pek çok soru sordu. Her iki yazar da Türk okurlarla buluşmuş olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirmiştir. ‘Manken’ adlı eser Burcu Uluçay tarafından İngilizce’den, ‘Komplocular’ ise S. Göksel Türközü tarafından Korece’den Türkçeye aktarıldı.   

Yazarların söyleşisinin ardından Ödül Töreni programına geçildi. Yazdıkları yorumlarla 1.2. ve 3. olan katılımcılara Koreli yazarlar ve yarışmanın jüri üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Balaman tarafından ödülleri takdim edildi. Ayrıca dereceye giren diğer 6 kişiye mansiyon ödülü verildi. Son olarak Yazarlar Ch’oe Yun ve Kim Un-su katılımcılar için kitaplarını imzaladı.