Kabak çekirdeği üretiminin yüzde 40’ı Kayseri’den

Kayseri Ticaret Borsası’nda ay çekirdeği, kabak çekirdeği ekim çalışması kapsamında çiftçi, sanayici ve akademisyenlerin katıldığı “Tohum Islahı Çalışmaları” toplantısı gerçekleştirildi.

Kayseri Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri’nin tarımda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Tarım sorunları çözülmeden ekonominin sorunları çözülemez. Türkiye tohum üretiminde dünyadaki en iyi ülkeler arasında hızla ilerlemektedir. Kayseri, her ne kadar sanayi şehri olarak bilinse de tarımda söz sahibi olan bir şehir. Kayseri, kabak çekirdeği üretiminin yüzde 40’ını karşılıyor ve Türkiye’de birinci sırada. Ayçiçeği üretiminde ikinci, şeker pancarında beşinci, patateste 4’üncü, arpada ise 6’ncı sırada.” İfadesini kullandı.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Recep Bağlamış, toplantının açılış konuşmasında “Biyolojik çeşitlilik bakımından Türkiye zengin bir alana sahip. Bu alanın geliştirilmesi kapsamında çalışmaların hızlandırılması gerekmektedir. Kayseri tarım arazisi bakımından Türkiye’de 6. Sırada yer almaktadır. Özellikle de hububat üretiminde Kayseri önemli bir yere sahip.” Dedi.

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Arslan ise tarımı önemli derecede etkileyen sorunlar arasında ilaçlama, hastalık, böcek gibi sorunların yer aldığını vurguladı. Ayrıca Arslan, ayçiçeğinde son zamanlarda sıkıntı yaşandığını aktararak, “Ayçiçeğinde daha çok yağlık çeşitlere ağırlık verdik. Ekim alanları bakımından yağlık çeşitler daha fazla alanlarda ekiliyor. Biz yılda yaklaşık 1,6 milyon ton yağ tüketiriz. Bunun yarıdan fazlasını ithal ederiz. Bu ham yağ işlenir ve kullanılır.” diye konuştu.