KAYSERİ’DE ÇEKİLECEK “METELER” FİLMİ TANITILDI

Kayseri’de çekilecek ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin Bölgesi’ne düzenlediği operasyonda görev alan 9 kişilik jandarma timinin kahramanlığının konu edildiği “Meteler” adlı filmin tanıtımı gerçekleştirildi.

Burak Akyol’un yazıp yönettiği filmin tanıtımı, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde yapıldı. Akyol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun da destek verdiği filmde milli piyade tüfekleri MPT-76, MPT 55 ile milli keskin nişancı tüfeği JMK Bora 12’nin de kullanılacağını söyledi.

Filmde, Afrin bölgesindeki Jandarma Özel Harekata bağlı 9 kişilik bir timin başından geçen olayları anlattıklarını belirten Akyol, şunları dile getirdi:

“Filmimiz, Afrin Operasyonu’nun 43’üncü gününde Yüzbaşı Kürşad ile 8 askerinin yer aldığı Meteler Timi’nin teröristlerle ve onlara destek veren yabancı unsurlarla mücadelesini konu alıyor. Filmde Meteler Timi’nin, Suriye’deki Burseya Dağı bölgesinde bulunan Katma Köyü’nü teröristlerden alarak oraya Türk Bayrağı’nı dikerken ki kahramanlıklarını anlattık.”

Akyol, ülkenin hassas bir dönemden geçtiği bugünlerde Mehmetçik’in verdiği mücadeleyi filmle beyaz perdeye yansıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Filmin çekim aşamasına geldiklerini aktaran Akyol, şunları kaydetti: “Bugüne kadar biz hiçbir filmde gerçekten Mehmetçiğimizin, askerlerimizin neler yaşadığını anlatamadık. Bugün hala Hollywood filmlerinde hala Afganistan’ı, Irak’ı anlatıyorlar. 11 Eylül geçeli 15-20 yıl oldu hala onu anlatıyorlar. Çünkü bir farkındalık oluşturmaya çalışıyorlar. Biz bunları yapamıyoruz henüz. Bu duygularla yola çıktık. Filmde gerçekten askerimizin oralarda ne yaşadığını, tamamen gerçekçi bir şekilde, bizzat askerinin yanında, sanki onlarla mücadele verircesine o duyguyu, o atmosferi izleyiciye yansıtmaya çalışacağız.”

Filmin tanıtım toplantısına, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu yetkilileri ve filmin oyuncuları da katıldı.

Çekimlerine Kayseri’nin farklı bölgelerinde başlanan “Meteler” Filmi’nin Ekim Ayı’nda vizyona girmesi bekleniyor.