Kırşehir’de “Basın Enleri” Ödüllerini Aldı

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Kırşehir İl Temsilciliği’nin düzenlediği basın gecesinde yılın basın enlerine ödülleri verildi.

Kırşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törende, “yılın en iyi” görüntülü haber, fotoğraflı haber, haber sitesi, radyo programı başta olmak üzere 11 kategoride basın çalışanlarına ödülleri takdim edildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TİGAD Kırşehir Temsilcisi Erdem Yeşer, medya iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme ile görsel ve yazılı basının yanı sıra internet haberciliğinin ve sosyal medyanın etkinlik alanının neredeyse toplumun tüm kesimlerine ulaşacak şekilde kuşatıldığını belirtti.

İnternet medyacılığının çağımızda yaygın şekilde kullanıldığını söyleyen TİGAD Genel Başkan Vekili Okan Geçgel, “2000’li yıllara kadar büyük medya organlarının öncülüğünde kurulan ve gazete sayfalarının olduğu gibi internet sitelerine aktarılmasından ibaret olan internet haberciliği bugün daha profesyonel yöntemlerle yoluna devam ediyor. İnternet haberciliği geliştikçe de basılı medya yani gazeteler ciddi yaralar alıyor. Son 5 yılda gazete tirajları önemli ölçüde düştü. Baskısını durdurarak sadece dijital mecrada varlık sürdüren gazetelerin de sayısı artmaya başladı.

Ancak atladığımızı düşündüğüm çok önemli bir nokta var: internette bir habere çok hızlı ulaşabiliyoruz. Ama bu haber aynı hızla hafızamızdan silinip gidiyor, hızla tükeniyor. Çünkü bir yenisi çoktan hazırlanmış oluyor. Basılı gazete haberlerinin kalıcılığı ve etkisine karşın internet haberlerinin hızlı varoluşu ve yok oluşu ‘gazetecilik’ kavramını nasıl etkiliyor? Bu kesinlikle tartışılması gereken konulardan biri.

Basılıdan dijitale geçiş kaçınılmaz, bu eleştiri karşı olduğum anlamına gelmiyor. Ancak bu geçişi sistemli, bilinçli, farkında olarak ve profesyonelce yapmak gerekiyor. Aksi takdirde büyük tehlike bekliyor hepimizi; spekülatif haberler, asılsız haberler, iftiralar hatta kaoslar…

Başı boş bırakılan dijital medyanın yarattığı tahribatı bilmem buradan tek tek açıklamama gerek var mı? Dijital ortamın temizlenmesi ve bu ortamın gerçek sahiplerine bırakılması çağrısında bulunuyorum.

Dijital medyanın bu kadar yaygın hayatımızda yer alması ve adeta olmazsa olmazımız olması, beraberinde bazı zaruretleri de getirmektedir. Bu ciddi mecranın başı boş bırakılması doğru değildir. Onun içindir ki bir an önce İnternet Gazeteciliği yasasının çıkması gerekmektedir. Bilgi kirliliği ve dijital medyanın kötü emel veya çıkar amaçlı kullanılmasının önüne geçmek, gerçek manada basın emekçilerinin hakkını korumak için de bu kanunun çıkması gerektiğini ayrıca vurgulamak istiyorum.

Veri tabanının kayıt altına alınması, dijital medyanın geleneksel medyanın yararlandığı tüm imkanlardan yararlanması gibi çok önemli konuların ele alınması zaruri bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz ise internet ve sosyal medya aracılığıyla dijital basının ülkemizde ve dünyada toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme, sosyal hareketlilik konusunda demokrasinin en önemli unsuru haline geldiğini ifade etti.

Konuşmalarından ardından TİGAD Başkan Vekili Okan Geçgel moderatörlüğünde haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur ile internet haberciliği konusunda kısa bir söyleyişi gerçekleştirildi.

Gecenin sonunda ise 11 dalda yılın enleri belirlendi.

DHA Muhabiri Abdurrahman Dulkadir, “Yılın En İyi Görüntülü Haberi”, Umut Gazetesi Muhabiri Mustafa Çavuş, ”Yılın En İyi Fotoğraflı Haberi”, Evran Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Aykut Baş, ”Yılın En İyi İnternet Sitesi”, Çiğdem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Salih Güner, ”Yılın En İyi Gazetesi”, Yeşil Kaman TV Genel Yayın Yönetmeni Vahit Aldı Ve Özkan Ocak, “Yılın En İyi Televizyonu”, Kahyanın Günlüğü Radyo Programı Sunucusu Ferhat Yıldırım, “Yılın En İyi Radyo Programı”, İbrahim Kahraman, ”Yılın En İyi Grafik Tasarımcısı”,  Harun Şener, ”Yılın En İyi Muhabiri, Umut Gazetesi Spor Muhabiri Salih Hançer ”Yılın En İyi Spor Muhabiri”, Köşe Yazarı Adnan Yılmaz, ”Yılın En İyi Köşe Yazarı”, Sonsöz Haber Sitesi Muhabiri Cansu Kılınç, ”Yılın En İyi Belgeseli” ödüllerini aldı. Ayrıca haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Bedia Teymur ve İlave TV Muhabiri Arif Kocabıyık’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Törene Kırşehir Belediye Başkan Yardımcıları, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Eyüp Temur, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.