Siber güvenlik sektörünün önde gelen şirketlerince organize edilen Secure Day’in yedincisi Kayseri’deydi.

Alanında uzman isimler siber güvenliğin şirketler için önemine değinerek uyarılarda bulundu.

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört şirketi Bitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve Watchguard’ın işbirliğiyle teknolojideki en yeni trendler ile şirketlerdeki bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı Secure Day etkinliklerinin her ay bir ilde olmak üzere 10 ilde yapılması planlanıyor.

Secure Day’in yedincisi Kayseri’de, 4 Ekim’de Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirildi.  Türkiye’nin her yerindeki bilişim profesyonellerini ve kurum yöneticilerini gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber riskler ve çözümleri konusunda bilgilendirmek, merak edilen konulara açıklık getirmek amacıyla düzenlenen Secure Day etkinliği kapsamında Kayseri’de bulunan Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, internet güvenliğine ilişkin önemli tavsiyelerde bulundu, dikkat çekici bilgiler verdi:

“Bir yere üye olurken Facebook size ikinci şifrenizi sorsun. Cep telefonundan gelen ikinci bir doğrulama koduyla çevrimiçi olabilin. Çünkü bu şekilde hesaplara girilebilmesi mümkün değil.” dedi.

Siber saldırılarda son yıllarda artış yaşandığına vurgu yapan Akkoyunlu, Facebook’un 50 milyon kullanıcısının hesaplarının ele geçirildiği ihtimaline yönelik sosyal medya kullanıcılarının endişe duyduğunu ifade etti. En kapsamlı güvenlik vakalarından biri olarak tarihe geçeceği düşünülen bu saldırıya karşı tüm kullanıcıların özellikle şifre güvenliği ile ilgili çeşitli önlemler alması gerektiğini belirten Akkoyunlu, Facebook kullanıcılarının çevrimiçi güvenliği için uyarılarda bulundu.

Türkiye’nin Facebook’u en çok kullanan ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Akkoyunlu:

“Facebook kullanıcılarına şifrelerini değiştirmesini öneriyoruz. Büyük küçük harf kullanarak yeni bir şifre kullanılmalı. Mümkünse çift faktör doğrulamayı aktif hale getirmelerini tavsiye ediyoruz. En azından bu şekilde bir yere üye olurken Facebook size ikinci şifrenizi sorsun. Cep telefonundan gelen ikinci bir doğrulama koduyla çevrimiçi olabilin. Çünkü bu şekilde hesaplara girilebilmesi mümkün değil. Facebook’unuz kırıldığı vakit her şeyiniz kırılmış gibi bir duruma düşüyorsunuz. Mail hesabıyla Facebook şifrelerinin aynı olmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor.”

İnsanların bütün işlerini dijital ortamlarda yapmaya başlamasıyla hacklenme olayının artık boyut değiştirdiğini belirten Akkoyunlu, “Bu alanda saldırıların çeşitleri çok arttı. Dijital alanın ekonomisi çok büyüdü. Dünyada artık yazılmış virüslerin satışı da söz konusu. İnsanların illaki bir virüs yazarı ya da hacker olmasına gerek yok. Bu alanda ‘kara pazar’ dediğimiz bir alan var. Yaklaşık 500 ila bin dolar arasında para ödeyerek tanımadığı kurumları, firmaları, kişileri hacklemeye çalışan birçok insan var. Bu alanda hem dünyada hem de Türkiye’de ekonomi çok büyük. Yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılında 500 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip, siber saldırılar.

Son olarak bu kriptolu saldırılarda, birçok kurumun verileri şifrelenerek fidye istendi. Bitcoin üzerinden fidye isteniyor. 1-3 bin avro civarında paralar talep ediliyor. Bu fidyeler bitcoinle ödeniyor, daha sonra verileri geri alınıyor. Birçok şirket bu paraları verilerini geri alabilmek için ödedi. Bitcoin, hukuksal anlamda takip edilebilir bir para birimi olmadığından şirketleri zarara uğratıyor. Bunun sadece para ödemek anlamına gelmemesi gerekiyor. Prestij kaybı da söz konusu. Bugün bankalar, kamu kuruluşları ve diğer sektörlerdeki birçok işletmenin sistemleri çalışmadığı zaman vatandaşlara hizmet verilemiyor. Genel olarak baktığımız zaman hackerlar bir taşla milyon kuş vurup daha fazla gelir elde etmek istiyor.”

Kurumların siber saldırılara karşı önlem almasının tek başına yeterli olmayacağını belirten Akkoyunlu, çalışanların da bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Şirketler İleri Düzey Güvenlik Sistemlerine Yatırım Yapmalı”

Etkinlikte konuşan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yedekleme eğilimi bulut teknolojisine doğru kaysa da en az on yıl daha hard disklere muhtaç olunacağının öngörüldüğünü söyledi. “Hard disk veri kaybı günümüzde en çok karşılaşılan veri kaybı vakalarıdır.” diyen Günal, hard disk veri kurtarma vakalarının genellikle silme, formatlama, düşürme, çarpma, elektrik kesintisi, kullanılan ortamın aşırı sıcak ya da tozlu olması, diskin çalıştığı güç kaynağında ani enerji düşmesi veya artması gibi nedenlerle oluştuğunu belirtti. Günal, “Veri kurtarma hizmetiyle ilgili çok yaygın bilinen yanlışlar var. Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse hiçbir müdahale yapılmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışılmalı ve analiz süreci ile başlayan veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmelidir.” dedi. “Verileri düzenli olarak yedeklemek, tüm ciddi işletmeler için bir rutin olmalıdır.” ifadelerinde bulunan Günal, kurumların veri kaybına uğramaması için ileri düzey güvenlik sistemlerine yatırım yapmaları gerektiğini belirtti.