TİGAD GENEL BAŞKANI GEÇGEL “AMACIMIZ TERTEMİZ BİR DİJİTAL MEDYA”

Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel, TV 1 Haber Şefi Şeyda Tuba Özkan’ın hazırlayıp sunduğu Haber Merkezi programına konuk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sosyal medya ve Dijital yayıncılık hakkında yaptığı çıkışlar konusunda açıklamalarda bulundu.

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, Dijital Medya ile bütün Dünya’ya yayılan haberlerin geleneksel basın yolu ile bir gün sonra okuyucuya ulaştığının altını çizerek başladığı konuşmasına Dijital Medya düzenlemesi için İnternet Haberciliği Yasasının bir an evvel çıkması gerektiğini belirtti.

TİGAD olarak uzun süredir İnternet Gazeteciliği Yasası için mücadele ettiklerini belirten Geçgel,              “ Bütün siyasi parti temsilcileri ile görüşerek pandemi öncesinde 39 maddelik internet yasa tasarısını TBMM alt komisyonlarına getirdik” dedi.

İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun’un üzerinde çalışılan yasa taslağına 39 maddelik TİGAD’ın yasa taslağının da ilave edildiğini belirtti.

Sosyal Medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesine yapılan çirkin saldırıyı kınayan Geçgel, bu gibi durumlar için dijital medya kanunun sosyal medyayı da içerisine alarak sosyal medya tetikçiliği, bilgi kirliliğinin temizlenmesi için başı boş bırakılmadan hak ve özgürlüklerin tecavüzünün önüne geçilmesi için Erdoğan’ın açıklamasının doğru olduğunu söyledi.

Sosyal mecrada oluk oluk para kazanımları olurken Türkiye’nin sadece zararından etkilendiğini belirten Geçgel, Bu kirli mecranın temizlenmesi için bir an evvel bu kanunun çıkması gerekli ifadelerini kullandı.

Yazılı, görsel, işitsel kavramlarla ilerleyen medya, teknoloji ile dijital medya hayatımıza girdi diyen Geçgel, bir haberin anlık milyonlara ulaştığı mecraların Gazetecilik hüviyeti almaması kabul edilemez dedi.

Aylık 300 milyon kişiye erişen haber sitelerinde çalışan emektarların basın kartından yararlanamıyorlar ve hak mahrumiyeti oluşuyor, bu arkadaşların bizde alacağı var” ifadelerini kullanarak dijital medya yasasının bir an önce ele alınması gerektiğini vurguladı.

İnternet medyasının temize çıkarılması için çaba sarf ettiklerini belirten Geçgel, siyasilerin sosyal medya ve dijital yayınlarda hedef olduklarını ve bu yasa ile kontrol altına alınması gerektiğini ifade etti.

Domain ücetlerini ödeyen kimsenin gazeteciyim diyerek ortaya çıkmaması için, basılı gazeteciliği yapanlarla aynı kurallara uyacak düzenleme için ciddi çalışmalar olduğunu belirten Geçgel, belli kurallara uyulması gerektiğini dijital medyacılığın vergi levhasının olması gerektiğini, basın savcılığının takibinde olması gerektiğini ve aynı zamanda sosyal haklarının da olması gerektiğini belirtti.

Dünya ve ülkemiz dijitale giderken, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğini, Tigad olarak bir yıl önce siyasi parti temsilcilerine yasa taslağını verdiklerini belirtti.

Konuyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, amacımız tertemiz bir dijital medya dedi.