“Türkiye küresel vicdanı temsil etmektedir”

Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Olağan Kongresinde, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye’nin kendi gayri safi milli hasılasından ayırmış olduğu yüzde 0,75’lik payla dünyanın en fazla yardım yapan ülkesi olduğunu belirtti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 150 yıldır milletinden aldığı güçle, devletine destek olarak en kötü zamanlarda, en riskli yerlerde görev yapan Kızılayın vazifesinin arttığını söyleyerek, “191 Birleşmiş Milletler üyesi ülkenin içinde Türkiye, 8 milyar doları aşan geçen seneki yardımlarıyla birinci sıradadır. Türkiye dünyanın en zengin ülkesi mi? Hayır. Kendi gayri safi milli hasılasından ayırmış olduğu yüzde 0,75’lik payla hem dünyanın en fazla yardım yapan ülkesidir hem de dünyanın en cömert ülkesidir. Yani azından çok veren bir ülkedir. Bugün dünya yardım endeksleri raporlarına bakıldığında, kendi vatandaşı dışındaki insanlara en fazla tutarda yardım eden ülke Türkiye.” Dedi.

Kınık, 4 milyonu aşan mülteciye ev sahipliği yaptıklarını ve onlara yabancı bir ülkede yaşadıklarını hissettirmemeye çalıştıklarının altını çizerek, “ Çocuklarımız aynı okullara gidiyor, evlerimiz komşu, izole etmiyoruz. Bize doğru koşarlarken çelme takmıyoruz, açsa biz tok yatmıyoruz. Bu hasletler ki bizi millet yapan, bizi asil yapan hasletler. Bizler de bunları yapmak için çaba sarf eden Kızılaycılar olarak bütün bu dünyadaki acıların arttığı, savaşların arttığı, gelir paylaşımı dengesizliğinin arttığı, 28 insanın dünyadaki bütün nüfusun yarısının varlığına sahip olduğu, dünya nüfusunun 1,5 milyarının günlük 1,5-2 doların altında bir gelirle yaşadığı, her gece yatağına 1 milyar insanın aç gittiği, 160 milyon çocuğun okul yüzü görmediği, 1 milyar insanın okuma-yazma bilmediği ve bu cehaletin terör oluşturduğu, suç oluşturduğu ve giderek insan acısını artıran sıkıntılar oluşturduğu bu dünyada merhamet diyoruz, yardımlaşma diyoruz. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle; ‘dünya 5’ten büyüktür’ diyoruz. Küresel vicdanı temsil ediyoruz.” Dedi.