“2019’un sonunda yerli otomobilin prototipini göreceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Patent ve Marka Kurumu’nda (TÜRKPATENT) düzenlenen iftara katıldı.

Yerli otomobil sürecini sadece otomobil projesi olarak görmediklerini vurgulayan Varank, “Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni bir teknoloji projesi olarak, otomotiv sanayimizi dönüştürecek, güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak görüyoruz. Yerli otomobilde tamamen elektrikli ve rakipleriyle yarışacak bir proje ortaya konulacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve ekibinin özverili bir çalışma yürütmektedir. Projeye yönelik çalışmalar planlanan süre içerisinde ilerlemektedir. 2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız. Yerli otomobilde, tüm modelleriyle küresel pazarlarda rekabet edecek bir fiyat yakalanmak istiyoruz. 500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar.” Şeklinde konuştu.

“Amacımız Türkiye’nin yüksek cari açık verdiği ürünlerin yerlileştirilmesi”

Yerlileştirme Ürün Programı’nın amacının Türkiye’nin yüksek cari açık verdiği ürünlerin yerlileştirilmesi olduğunun altını çizerek, “Orta yüksek ve yüksek teknolojiye de odaklanarak 300’ün üzerinde ürün ve ürün grubunun yerlileştirilmesiyle ilgili yeni bir teşvik programı dizayn ettik. Burada eğer ürünün Ar-Ge ihtiyacı varsa oradan başlayarak ürün geliştirilmesi, yatırımı, ticarileşmesi, bütün bu adımların tamamını teşvik etmek üzerine elimizdeki mevcut mekanizmaları dizayn ederek bir program hazırladık. Aslında bizim çalışmalarımız bitti, kamuoyuna ilan etmesi kaldı. Mevzuatla ilgili yapmamız gerekenler var. Makine sektörüyle başlamayı planlıyoruz. Pilot sektör makine olacak, daha sonra eylül, ekim ayına kadar diğer sektörlerdeki ürünleri ilan edeceğiz. Yerlileştirme Ürün Programı kapsamındaki 5 sektörde Türkiye’nin verdiği cari açığın 40 milyar dolar civarındadır. Bu rakamın tamamını karşılamayı istiyoruz ancak bu uzun soluklu bir maraton olacak” ifadelerini kullandı.

Bakanlık bünyesinde program yöneticisi bir ekip bulunacağını belirten Varank, “Bu ekibe KOSGEB ve TÜBİTAK gibi bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşları da dâhil olacak. Ticaret Bakanlığı ile ürünlerin ticarileşmesiyle ilgili görüşüyoruz.  Bu bakanlığın desteklerini de programa dâhil edebilecek, böylece uçtan uca bir sistem tasarlamış olacağız.  Dünyada rekabetçi olmak istiyorsanız sanayiyi dijitalleştirmek, dönüştürmek ve verimli hale getirmek zorundasınız. Dolayısıyla sanayi ve teknoloji stratejimizi birlikte ilan edeceğiz. Orada da sona yaklaştık sayılır, güzel bir doküman ortaya çıktı.” Dedi.

Varank, ham madde anlamında cari açık verilen büyük sektörler olduğuna işaret ederek, “Petrokimyada, milyarlarca dolarlık açık veriyoruz, büyük projelerimiz var. Ceyhan Petrokimya Endüstrisi Bölgesi, bu manada oldukça faydalı olacak bir proje. Bu projede son aşamaya geldik.” diye konuştu.