9. Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür ve Sanat Festivali

9’uncu Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür ve Sanat Festivali yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirildi. Dünya’nın en geniş katılımlı Çerkes festivaline çok sayıda Dünyaca ünlü Çerkes sanatçı ve dans topluluğu da katıldı.

Kayseri Kafkas Kültür Derneği’nin 50.kuruluş yıldönümü vesilesi ile gerçekleştirilen 9. Uluslararası Uzunyayla Kültür ve Sanat Festivali’nde Çerkes Halk Ozanı Kuşha Doğan Özden, Çerkes sanatçılar Nehush Cherim ve Sati Kazanova, Hatti Müzik Grubu, Abhaz Devlet Sanatçısı Erik Mika, Elbruz Halk Dansları topluluğu, Sozraş Halk Dansları Topluluğu, Pşinavoe Berkuk Kaynak, Surhay Göç, Şinah’o Betül Bilgin, Aşemez Halk Dansları Topluluğu, Maze Müzik Gurubu ve Psine Çocuk Dans Topluluğu izleyicilere unutulmaz anlar yaşatırken programın sunuculuğunu da Kelime Oyunu programı sunucusu Ali İhsan Varol yaptı. Dünya’nın en çok ilgi gören ve uydu üzerinden canlı yayınlanan Çerkes Festivali’ne katılım 50 binin üzerindeydi; Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, İsrail, ABD ve Suriye’den de yoğun katılım gerçekleşti.

Pınarbaşı ilçesine bağlı Kaynar Mahallesi’nde Çerkes kültürü ve dilinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla yapılan Uluslararası Uzunyayla Çerkes Kültür Festivali’nin 9’uncusu, Kayseri Kafkas Derneği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Festivale Kayseri Milletvekilleri Hülya Nergis Atçı, Çetin Arık ve Dursun Ataş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Talas ve Pınarbaşı Belediye Başkanları da katıldılar.

“Anadolu son yurdumuz, son vatanımız”

Festival alanında atlılar tarafından karşılanan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, burada yaptığı konuşmada, bir ve beraber olmanın önemini vurguladı. 154 yıl önceki Çerkez sürgününe değinen Çelik, şöyle konuştu: “154 yıl önce dünya tarihinin gördüğü en büyük acılardan birisinin yaşandığı Çerkes katliamı unutulmadı. Allah kimseyi sevdiklerinden uzak eylemesin. Bununla birlikte Allah kimseyi vatansız, bayraksız, inandığı değerlerden uzak da eylemesin. Geçmişte sizler, bizler farklı acıları yaşayarak bugünlere geldik. Zamanla siz biz kalktı, hepimiz bir olduk. Bugün Anadolu’da birlikteyiz. Burası bizim son yurdumuz. Son vatanımız. Biz bu topraklarda bir olduk, beraber olduk ve en önemlisi de millet olduk. Bu topraklardan başka gidecek yerimiz yok. Yer arayışımız da yok. Ama birileri, kendisine egemen güç diyen şer güçler farklı hesaplar içerisine giriyorlar. Buradan bir kez daha söylemek isterim ki; tarih, bu millet üzerine hesap yapanların yanılgı ve yenilgileriyle doludur. Bu birlik ve beraberlik, bu kardeşlik devam ettiği sürece Elhamdülillah bileğimiz bükülmez.” Konuşmasının ardından Başkan Mustafa Çelik’e festivale verdiği destek nedeniyle, düzenleme komitesi tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Festivalde Çerkes edebiyatçılar Elbruz Aksoy, Erol Gergin, Turhan Cankılıç, Atila Doğan ve Erkan Öztürk de de Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın (KAFDAV) açtığı stantta okurlarıyla buluştular.

Tarihi Çerkesya ve Diaspora: Dün ve Bugün

22 Ağustos’ta Kadir Has Kongre Merkezi’ndeki; “Tarihi Çerkesya Ve Diaspora: Dün ve Bugün” konulu bir de konferans düzenlendi. Murat Topçu ve Madina Pasthova’nın başkanlığını üstlendiği konferansta; Etnik Kimliğin Belirleyicisi Olarak Dil, Çerkes Diasporası’nın Kültürünün Araştırılmasında Sorunlar, Çerkeslerde Soylu Sınıfı Olan ve Olmayan Topluluklar gibi konular ele alındı.