Bakan Varank Kültepe Ekonomi Zirvesi’deydi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri’de Kültepe Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğine (ASKON), “iş adamı” ibaresininin “iş insanı” olarak değiştirilmesi önerisinde bulundu.

Sanayi ve teknolojide daha fazla kadın girişimci olmasını istediklerini belirten Varank, “Sizlerin bakış açısı, titizliği ile öngörülerine bizim bakanlık olarak da sektörler olarak da ihtiyacımız var. Bakanlık olarak her türlü görüş ve fikrinize açığız. Bu manada ASKON’a da buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Adınızdaki ‘iş adamları’ vurgusunu belki ‘iş insanları’ olarak değiştirmenin vakti gelmiştir. Öyle bir çalışma bildiğim kadarıyla daha başlatmadınız.” diye konuştu.

Bakan Varank ayrıca; “Medikal ve koruyucu malzemelerle ilgili olarak da üreticilerimizle koordine halindeyiz. Türkiye’deki ihtiyacın kat kat üstünde kurulu kapasitemiz var. Bunun için üretimin önemli bir kısmı zaten ihraç ediliyor. Vatandaşlarımızın gönlü müsterih olsun. Karaborsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Vizyoner ve yenilikçi pek çok projeyi yakın dönemde hayata geçirdik. Bunlardan birisi Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı. Ölçek ekonomisini de düşünerek, alıcı ve satıcıyı aynı anda desteklemeye karar verdik. Bakın Türkiye’de ilk defa bu yönde bir politika uygulanıyor. Talebi de görebilmek amacıyla ilk çağrıyı makine sektöründe açtık. Çağrı sonunda, sadece tek bir sektör yani makine sektörü için 5 milyar liranın üzerinde yatırım talebi aldık. Tabii bu denli güçlü bir yatırım iştahıyla karşılaşmak bizi ziyadesiyle memnun etti. İnşallah nihai sonuçları önümüzdeki ay açıklayacağız. Yine önümüzdeki aylarda kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni çağrıları ilan edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Başkan Büyükkılıç, Kültepe Ekonomi Zirvesi’nde konuştu:

“KAYSERİ STRATEJİK BİR ŞEHİRDİR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe Ekonomi Zirvesi’nde Kayseri’nin stratejik öneme sahip bir şehir olduğunu söyledi. Başkan Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Başkan Yardımcısı da olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da katıldığı zirvede Kayseri’nin sanayide daha fazla öne çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği tarafından Ommer Otel’de düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesi’ne katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Vali Şehmus Günaydın, önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş gibi önemli isimlerin de katıldığı zirvede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kültepe’nin önemine vurgu yaptı.

“2021 YILI KÜLTEPE YILI OLMALI”

Dünya ticaretinin merkezi olan Kültepe’de yılın 12 ayının kazı yapılması ve Kültepe Müzesinin yapılarak çıkarılan eserlerin sergilenmesi ile Kültepe’nin daha fazla ön plana çıkarılması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, 2021 yılının Kültepe Yılı olması için destek beklediklerini söyledi.

Kayseri’nin sanayi ve ticarette önemli bir yerde olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Kayseri, 1925 yılında uçak yapmış ve ihraç etmiş stratejik bir şehirdir” dedi. Kayseri’nin sanayinin, ticaretin, eğitimin, sporun, kültürün merkezi olduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç, şehrin adeta açık hava müzesi ve değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla turizmin de merkezi olduğunu kaydetti.

Kayseri’nin 16 ilçesiyle ekonomiye katkısını ve stratejik yapısını vurgulayan Başkan Memduh Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Kayseri’de kurulu Aspilsan’ın daha fazla ön plana çıkarılması için destek beklediklerini söyledi. Başkan Memduh Büyükkılıç, “El ele vererek birlik beraberlik içinde vatanımıza sahip çıktıktan sonra çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok” diye konuştu.