“Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde”

2023‘e Doğru Türkiye Eğitim Sistemi, Bulma Konferansı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa katılan bilimden sanata, hukuktan medyaya, spordan iş dünyasına, sendikalardan düşünce kuruluşlarına kadar 21 farklı alandan 100’ün üzerinde eğitim gönüllüsü ile çözüm aradılar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konferansta yaptığı konuşmasında Türk eğitim sistemi ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu ve köklü, yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Bakan Selçuk’un konuşmasından satır başları;

  • “Biz bulmak için buradayız ama bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için de buradayız”

“Bu toplantının adına biz ´bulma konferansı´ dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi´den beri, 1610´dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor. Artık bulalım. Bulduğumuz şey aslında aslında olduğumuz şey. Dolayısıyla bulmakla olmak arasındaki ilişkiyi biz kurduğumuzda zaten meselenin çok büyük bir kısmı çözülmüş olacak. Biz bulmak için buradayız ama bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için de buradayız. Yaptığımız işe bir sual sorduğumuzda, ´yaptığımız iş daha çok taklitle mi, ezberle mi yoksa tahkikle mi ilgili?´ Bunun yanıtı ortaya konduğunda zaten bizim fotoğrafımız da çıkmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

Konferansın açılış bölümünde konuşan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, salonda çok farklı meslek gruplarından insanların bulunduğunu hatırlatarak, “Biz biraz araştırma için, sorgulama için, akıl için, kalp için buradayız. İyi ki buradasınız. Eğitim sadece eğitim değildir. Çünkü eğitim antropolojidir, nörobilimdir, biyolojidir, ilahiyattır, felsefedir.” dedi.

Salonda bulunanların iltifata ihtiyacı olmadığını ifade eden Selçuk, eğer katılımcı gruba bir isim verilmesi gerekirse “Bir şey yapma grubu” denilebileceğini söyledi.

 

“Masayı yeniden inşa etmeye çalışacağız”
Milli Eğitim Bakanlığı görevine gelişinin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında, Bakan Selçuk; “Biz bir masadaki tuzluğun yerini değiştirerek sistem değiştirdiğimizi söylemeyeceğiz, masayı yeniden inşa etmeye çalışacağız. Bunu bir bürokrat ya da bakan olarak yapmayacağız, bu ülkenin bir evladı olarak yapacağız.
Tahmin ediyorum en geç iki ay içinde yaklaşık üç yıllık bir program açıklayacağız. Hangi ay hangi sene ne yapmak istediğimizi anlatacağız. Nereye gelmek istediğimiz konusundaki hayalimizi ve arzularımızı sizinle paylaşacağız. Hiçbir öğrencimiz asla bir sürprizle karşılaşmayacak, oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz.” demişti. Milli eğitim sistemimizde yapılması gereken değişiklikleri, öncelikleri, aciliyetleri ve yol haritasını belirlemek üzere her kesimin fikrini önemsediğini, kalıcı ve sürdürülebilir düzenlemelerden yana olduğunu gösterir nitelikte bir girişimde bulundu: 21 farklı alandan 100’ün üzerinde eğitim gönüllüsünü bir araya getirerek milli eğitim sistemimizde çağdaş, özgün, kapsamlı, ezberleri bozacak düzeyde bir dönüşümün, değişimin başlayacağının sinyallerini verdi.

  • “Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim çocukları şimdiye uyandırmaktır.”

Salonda bulunanların iltifata ihtiyacı olmadığını, gruba bir isim verilmesi gerekirse “Bir şey yapma grubu” denileceğini dile getiren Selçuk, şunları kaydetti: “Bizim bir şey yapmamız lazım. Dahi, üstün zekalı insan sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var, başka bir anlayış, başka bir yarış, başka bir bilim ve teknoloji var. Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz. Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım. Sadece gelecek için değil şimdi için bir şey yapmamız lazım. Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim çocukları şimdiye uyandırmaktır. Eğer şimdiye uyanmazsanız gelecek tasavvurunuz olmaz. Bizim şimdiye uyanmamız lazım. Çocukları uyandırmamız lazım.”

  • “Sivri akıllara ihtiyacımız var”

Bakan Selçuk, Türkiye´nin problemlerinin büyük olduğunu bu sebeple sorunların çözümü için “sivri akıllara” ihtiyaç duyduklarını bildirdi. “Ortak akıldan uzaklaşıp ezberleri bozmamız lazım” diyen Selçuk, “20 kişinin 18´inin ortak karar kıldığı bir ortak akıl bizim problemimizin çözümü değildir. Bizim problemimiz öyle devasa ki bizim sivri akıllara ihtiyacımız. Orta akıl ortalama akla götürür ortalama problemler söz konusuysa… Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Çünkü bizim derdimiz büyük.”

  • “Eğitim ve zorunlu kelimesini yan yana getirenlere ´durun´ demek için buradayız”

Dışarıdan propagandist şekilde çocuklara verilen, hayattan uzak, bayat müfredatların sorgulanması gerektiğini, bunlar için görevde olduklarını diye getiren Selçuk, eğitim ve zorunlu kelimesini yan yana getirenlere ´durun´ demek için burada olduklarını vurguladı.

  • 21 farklı alanda 100’ün üzerinde eğitim gönüllüsü bir’likteydi

Konferansa aralarında Esra Albayrak, iş insanı Ali Sabancı, Prof. Dr. Emrehan Halıcı, KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, iş insanı Faruk Eczacıbaşı, Prof. Dr. Bilge Demirköz, Türkiye İzcilik Federasyonu‘ndan Süheyla Subaşı, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Yazar Sinan Cihan, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ressam Zeynep Çilek, yazar Şermin Yaşar, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Erol Göka, Yönetmen Semih Kaplanoğlu, teknik direktör Hikmet Karaman, Prof. Dr. Tansu Yeğen, Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır‘ın da bulunduğu çok sayıda isim katıldı.