İsrail Gazze Şeridi’ne sadırdı: Ölü sayısı 20’ye çıktı

El Aksa Camii’nde Filistinlilerle İsrail polisi arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişinin yaralanmasından sonra Hamas militanlarının İsrail’e onlarca roket fırlatmasının ardından, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıda en az 20 kişi öldü.

Middleeastmonitor’ün haberine göre, Filistin sağlık bakanlığı yetkilileri ölenler arasında 9 çocuğun olduğunu bildirdi.

Bakanlık sözcüsü saldırıda yaralananlar da olduğunu, yaralıların hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Filistin Kızılay cemiyeti Em Aksa Camii’ndeki çatışmalarda yaralananların sayısının 305’e çıktığını bildirdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Hamas’ın Kudüs’e düzenlediği roket saldırısı ile “kırmızı çizgiyi” aştığını belirterek, “bize saldıran herkes ağır bir bedel ödeyecek” dedikten sonra, “çatışmaların bir süre devam edeceği” uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail’e roket saldırısını “en şiddetli biçimde” kınadı ve tarafları sakin olmaya çağırdı. Sözcü, “daha genel olarak İsrail, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki durumdan, Kudüs’teki şiddetli çatışmalar da dahil derinden endişe duyuyoruz” dedi.

İsrail ordusu akşam boyunca İsrail’e 50’den fazla roket atıldığını belirterek, 6 roketin Kudüs’ü hedef aldığını bildirdi. Ordu roket saldırılarında bir İsrailli sivilin hafif yaralandığını belirtti.

İsrail ordusu bu saldırılardan sonra Gazze’ye yaptığı saldırılarda roket fırlatma rampalarının hedef alındığını ileri sürdü.

İsrail ordusunun saldırıları savaş uçakları ile mi yoksa roketlerle mi yaptığı konusuna açıklık getirilmedi.

Hamas sözcüsü, İsrail güvenlik güçleri tekrar El Aksa Camii’ne girerse yeni saldırılar düzenleyeceklerini söyledi.