Kayseri de İsrail’i protesto eylemleri yapıldı

Kayseri’de binlerce vatandaş; İsrail polisinin Mescid- Aksa da Filistinlilere saldırmasına tepki göstererek araçlarla konvoy oluşturdu. Ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla toplanan vatandaşlar İl Müftüsü Şahin Güven’in dualarıyla Filistin’e destek verdi.

Eylemlerde İsrail güvenlik güçlerinin, Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere yönelik şiddet kullanması, Kudüs’te Filistinlilerin yaşadığı yerlerde yapılan sert müdahaleler protesto edildi. Zaman zaman İsrail’i protesto eden sloganların atıldığı eyleme katılanlarlar, tekbirler eşliğinde Filistin halkına desteklerini dile getirdiler. Yapılan konuşmalarda da İsrail’in bu tutumunu her Ramazan ayında tekrarladığı ve ülkedeki Filistinlilere yönelik ”zulüm ve baskı politikası uygulandığı” belirtildi. Konuşmalarda ”Tüm Müslümanların Filistinlilerle dayanışma içinde olması gerektiği” belirtildi. 

Eylemlere katılanlar, okunan duaların ardından dağıldılar. 

Koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamındaki kapanma sürecinde yapılan protesto eylemlerine polis müdahale etmedi, sokağa çıkma yasağının ihlaline yönelik herhangi bir işlem yapılmadı.