Kayseri Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısının gönüllü uygulaması başladı

Kayseri Şehir Hastanesi‘nde Covid-19 aşısının gönüllü uygulaması başladı. Türkiye’deki Faz-3 çalışmalarının yürütüldüğü 25 merkezden Kayseri Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına gönüllü uygulaması başlatıldı. Çin’de geliştirilen Covid-19 aşısı için 25 sağlık çalışanı gönüllü olurken, ilk etapta 6 sağlık çalışanına uygulandı. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ayşin Kılıç Toker, sağlık çalışanlarında bir risk görmediğimizde halktan da aşılama yapacaklarını belirtti.

Kayseri Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısının gönüllü uygulaması başladı

Kayseri Şehir Hastanesi’nde 6 sağlık çalışanı için Covid-19 aşı uygulaması yapıldı. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ayşin Kılıç Toker, aşı uyguladıkları 6 sağlık çalışanında herhangi bir yan etkiye rastlamadıklarını hatırlatarak, ” “Bu merkezler arasında Kayseri öncü. 13 bin kişinin aşılanması planlanan süreçte önceliği sağlık çalışanlarına vereceğiz. 1300 sağlık çalışanı aşılama programı düşünülüyor. Kayseri Şehir Hastanesi’nde de 25 gönüllümüz mevcut. Şu an 6 kişiye aşı uyguladık. Aşımızı uygulandıktan sonra ciddi bir yan etki saptamadık. Faz 1 ve Faz 2 aşamalarında yan etkisi çok fazla görülmeyen bir aşı. O yüzden Faz 3 aşamasına geçilmiş bir aşı. Biz de aşı uyguladığımız 6 sağlık çalışanı gönüllüsünde herhangi bir yan etkiye rastlamadık” ifadelerini kullandı.


”Gönüllü kişilere bu aşıyı uygulamayı planlıyoruz.”


Halktan önce sağlık çalışanlarına aşı yaparak yan etkileri görmek istediklerini belirten Toker, ”Çünkü sağlık çalışanları koronavirüs hastaları ile en yakın temasta olan kişiler. Biz o yüzden hem onları korumak hem de hastanede yakın gözleyebilmek adına önce sağlık çalışanlarına aşı yapıldı. Halktan önce sağlık çalışanlarına aşı yaparak yan etkileri görmek istiyoruz. Daha sonra gönüllü kişilere bu aşıyı uygulamayı planlıyoruz” dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısının gönüllü uygulaması başladı

”Sağlık çalışanlarında bir risk görmediğimizde halktan da aşılama yapacağız”.


Sağlık çalışanlarına aşı uygulamadan önce test yaptıklarını kaydeden Toker, “Bu test sonuçlarında şimdiye kadar koronavirüse hiç temas etmemiş, hastalık geçirmemiş kişileri aşı programına dahil ediyoruz. Kişilerin tamamen sağlıklı olmaları gerekiyor. Biz bu çalışmada 18-59 yaş aralığını planlıyoruz. Kronik hastalığı olmayan herhangi risk faktörü olmayan kişileri takip edeceğiz. Aşı sadece Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı. Şehirde yaşayan kişilerden de örnek alıyoruz. Gönüllüler olarak listelerini oluşturuyoruz. Sağlık çalışanlarında bir risk görmediğimizde halktan da aşılama yapacağız” dedi.