Türkiye ile Fransa arasında 150 milyon avroluk anlaşma

Orman Genel Müdürlüğü ile Fransa Ormancılık Kurumu arasında ormancılık sektöründe kullandırılmak üzere 150 milyon avroluk kredi anlaşması imzalandı.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, 2012’den bu yana taraflar arasında benzer anlaşmaların yapıldığını, son anlaşmanın “4. dönem kredi anlaşması” olduğunu söyleyerek, “OGM olarak 5 Bin Köye 5 Bin Orman Projesi” kapsamında yürütülen ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmalarına, Fransa Kalkınma Ajansı ve ONFİ de son 7 yıldır belli ölçüde destek vermektedir. ONFİ ile bilgi ve teknoloji paylaşımında bulunulmaktadır. ONFİ ile yaptığımız anlaşma kapsamında 2 yıl boyunca ağaçlandırma, ormanların rehabilitesi ve erozyon kontrolü alanlarında çalışmalar yapılacak. Bu anlaşma bizim düzenli olarak yaptığımız çalışmalara katkı sağlayacak. Ayrıca OGM, büyük çoğunluğu gelişmekte olan 40 ülkeyle ormancılık konularında ikili iş birliği anlaşması imzalamış, yine 30 ülkeye teknik destek ve kapasite geliştirme konusunda yardımda bulunmuştur.” Şeklinde konuştu.

ONFİ Genel Müdürü Pierre Emmanuel Leclercq de anlaşmanın, faaliyetleri bakımından birbirine çok benzeyen 2 kurum arasında teknik ve bilgi paylaşımı esasına dayandığını belirterek, “Türkiye ve Fransa’daki ormanların yapısı birbirine benzemektedir. Çalışma yöntemlerimizi, tekniklerimizi ve uygulamalarımızı karşılaştırmalıyız. Çünkü orman sahaları gelecekte, şu anda oldukları gibi olmayacak. Türkiye ile 2012 yılında ormancılık faaliyetleri alanında pek çok çalışma yaptık. Bu süre zarfında orman yangınlarıyla mücadele anlamında önemli projeleri hayata geçirdik. Yeni iş birliği anlaşmasının daha kapsamlı hedefleri var. Anlaşmada, aralarında çığ riski, orman zararlıları ve yangınla mücadele, yeni ormancılık vizyonları ve eko Turizm çalışmalarının da bulunduğu 12 başlık yer alıyor.” İfadelerini kullandı.