Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni

Karaman Belediyesi Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni yapıldı. 15 Temmuz Aktekke Meydanı’nda şölen pilavının ikramıyla başlayan programa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

3 gün süren etkinlikler kapsamında;  Kenya’dan gelen dans topluluğunun gösterisi, Kent Konseyi Tiyatro Grubu’nun oyunları, Karamanlı şairlerin şiir dinletisi, şölen yürüyüşü, Piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun piyano dinletisi ve Ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Yudum’un konseri, Türk Dünyasının ünlü yazarlarından Cengiz Aytmatov’un eserlerinden uyarlanan Mankurt oyunu ve Ahmet Şafak konseri gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Kültür Parkı’nda devam eden etkinliklerde, Başkan Kalaycı ve protokol üyeleri tarafından parkta şölen ateşi yakıldı.

Burada konuşan Başkan Kalaycı Karaman’ın Türk dilinin başkenti olduğunu, bundan sonraki çalışmalarla Türk dünyasının kültür başkenti olacağını söyledi. Bunun temellerini bugün attıklarını ifade eden Kalaycı, şunları kaydetti: “Bu şehir kadim bir şehir, başkentlik yapmış bir şehirdir ve bilinmelidir ki bir başkent daima başkenttir. Karaman’ımızın ayaklarındaki prangaları kıracağız. Hep birlikte yapacağımız çalışmalarla bu şehir kabuğunu kıracak. Biz size bir söz verdik, üretken ve çözüm odaklı bir belediyecilik anlayışıyla çalışacağız. Söz verdiğimiz günden bugüne sözümüzü yerine getirebilmek için ekibimizle birlikte gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Karaman bizim sevdamızdır.”

Türk Dünyası Kültür Parkı’nda devam eden etkinliklerde, Başkan Kalaycı ve protokol üyeleri tarafından parkta şölen ateşi yakıldı.

1. Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni’nin üçüncü günü de yine muhteşem bir geceye sahne oldu. Yadigarı Tiyatro ve Türkülerin Dansı isimli kısa oyun gösterisi ile başlayan program, Gülşah Tanrıöver, Biz Türkiyeyiz ekibi sahne gösterisi ve gecenin finalinde Ahmet Şafak konseri ile sona erdi.

1-4 Ağustos tarihleri arasında bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Şöleni, üçüncü gününde de Karaman halkına unutulmaz bir gece yaşattı. Türk Dünyası Kültür Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi görürken, konser alanına gelen Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Programın ilk bölümünde Yadigarı Tiyatro isimli grup, Türk Dünyasının ünlü yazarlarından Cengiz Aytmatov’un eserlerinden uyarlanan mankurt oyununu sahneledi. Erdemli Belediyesi Türkülerin Dansı topluluğu tarafından sergilenen halk dansları gösterisi ve Gülşah Tanrıöver’in mini konseri de beğeniyle izlendi.